تا به حال کسی در سازمان‌تان تصمیمی گرفته که شما احساس کنید از نظر اخلاقی نادرست است؟ احتمالا پاسخ‌تان «بله» است.

سازمان‌ها اغلب کار خود را به خوبی و با تصمیم‌های اخلاقی شروع می‌کنند، اما مرز بین درست و غلط به سادگی قابل شکستن است، مخصوصا زمانی که افراد برای نتیجه‌گیری از کار، تحت فشار قرار دارند.

زمانی که این اتفاق می‌افتد، رفتار و تصمیم گیری غیراخلاقی می‌تواند شایع شود. این قضیه منجر به سقوط تمام افراد درگیرِ موضوع می‌شود یا می‌تواند سازمان را تهدید کند.

بنابراین، اگر شما رهبر ارشد سازمان‌ هستید، چگونه می‌فهمید که مشکلات اخلاقی در سازمان‌تان وجود دارد؟ در این مقاله، به هفت علامت فروپاشی اخلاقی اشاره می‌شود که می‌تواند ابزاری برای شناسایی ضعف‌های اخلاقی در سازمان‌تان باشد. سپس توضیح می‌دهیم که از هر علامت به چه صورت می‌توانید کمک بگیرید

ماریان ام جنینگز (Marianne M. Jennings)، استاد اخلاق کسب‌وکار در دانشگاه ایالتی آریزوناست و این مدل را در سال ۲۰۰۶ در کتابش به نام «The Seven Signs of Ethical Collapse» منتشر کرد.

هفت علامت فروپاشی اخلاقی از نظر او عبارتند از:

  1. فشار برای حفظ ارقام
  2. ترس و سکوت
  3. مدیران جوان و مدیر عامل معروف
  4. هیئت مدیره‌ی ضعیف
  5. تعارض (در منافع)
  6. نوآوری منحصر به فرد
  7. انجام کار نیک برای جبران کارهای اشتباه

وقتی بدانید که چطور باید این علائم را تشخیص دهید، می‌توانید ضعف‌های بالقوه‌ی سازمان‌تان را شناسایی کنید و تعیین کنید که آیا خطر «فروپاشی اخلاقی» وجود دارد یا خیر. اگر باور دارید که سازمان‌تان در خطر است، می‌توانید با انجام اقداماتی، فرهنگ سازمانی را به آنچه پیش از این فاجعه‌ بوده است، برگردانید.